به وب سایت رسمی شرکت کشت و صنعت و دامپروری شمه شیر خوش آمدید.

saat

شنبه تا چهارشنبه : 8:00 الی 17:00

محصولات شرکت شمه شیر

درباره ما

نزدیک به هشت دهه از اغاز به کار اولین کارگاه صنعتی شیر در ایران می­گذرد.

در این سال ها شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه بهبود کیفیت شیر و محصولات تولید شده از آن بوده ایم.

صنعت لبنیات صنعتی است که با سلامت جامعه به طور مستقیم در ارتباط است.

به این دلیل مهم، رسالت کارخانه های لبنی و شیرخشک و همچنین کارشناسان حوزه ایمنی غذایی کاملا مشخص و واضح می ­باشد.

در این مقاله سعی می­ شود دیدگاه متفاوت و کیفیت محور مجموعه کشت و صنعت و دامپروری شمه شیر به تولید محصولات پودری بررسی شود.

متاسفانه بر اساس یک سنت اشتباه که دامن گیر یکسری از شرکت­های لبنیاتی کشور ما هم شده است.

معمولا شیرهای بی کیفیت و با سطح بهداشتی پایین را به بهانه پروسس و دمادهی بالا در حین تولید، به سمت تولید شیرخشک روانه می­ کنند.

مطالعات مختلفی در زمینه نقش کیفیت بهداشتی و فیزیکوشیمیایی شیر به عنوان ماده اولیه بر انواع مختلف شیرخشک ها انجام شده است.

نتیجه کلی تمام مطالعات اگر در یک جمله ذکر شود این است که هیچ گاه از ماده اولیه بی کیفیت نمی توان انتظار محصول با کیفیت داشت.

در نتیجه به نظر می ­رسید دیدگاه کیفیت زنجیره ایی از غذای حیوان به غذای انسان (feed to Food) می توانست تنها راه حل باشد.

به همین دلیل تقریبا دو سال قبل از شروع کار مجموعه، پایش، کنترل کیفیت و افزایش سطح بهبود شیر دامداری­ها در دستور کار قرار گرفت.

به طوری که کیفیت شیر دامداری ها توسط کارشناسان متخصص به طور مرتب پایش میشود

و فعالیت ها به صورت پیشگیرانه و رفع عدم انطباق های بهداشتی یا فیزیکوشیمایی توسط کارشناسان مجموعه با ویزیت های مستمر انجام پذیرفت.

فعالیت مجموعه شمه شیر

هنگام شروع به کار مجموعه با پشتوانه دو واحد دامداری چالتاسیان و تلیسه اصیل جهان که در حال حاضر بیشتر از 50 درصد از شیرخام پایه شیرخشک نوزاد را در ایران تولید می ­کند و همچنان پشتوانه دو سال فعالیت در زمینه بهبود کیفیت شیر، مجموعه با حدود 300 تن شیر در روز کار خود را آغاز کرد.

از طرفی با افتتاح آزمایشگاه کارخانه شمه شیر پایش شیرهای ورودی با حساسیت بالاتر و دوره تناوب کوتاه تری انجام پذیرفت به طوریکه در حال حاضر در خیلی از پارامترها استانداردهای سختگیرانه تری از استاندارد ملی ایران در نظر گرفته می شود.

­در حال حاضر کارخانه با حدود 500 تن شیر باکیفیت در روز و تولید روزانه حدود 40 تن شیرخشک اسکیم (بدون چربی) سهم بزرگی از تولید شیرخشک ایران را دارا است.

کنترل کیفیت حین فرایند و آزمایش های مختلف و فراتر از الزامات استاندارد ایران بر روی محصول تولید شده، قدم بعدی در راستای تکمیل زنجیره کیفیتی بود.

به طوریکه استاندارد داخلی در نظر گرفته برای شیرخشک های تولید شده در این مجموعه همسطح با شیرخشک پایه کودک می ­باشد.

به طور مثال در رابطه با موارد میکروبی  از هر بچ شیرخشک تولید شده مضاف  بر الزامات در نظر گرفته در استاندارد ملی ایران آزمایشات کشت و امکان جداسازی باسیلوس سرئوس، کلستریدیوم احیا کننده سولفات و انتروکوکوس فاکالیس انجام ­شود.

لازم به ذکر است در استاندارد ملی ایران شمارش کلی میکروبی، تعداد کلی فرم ها ، اکلای و همچنین استافکوکوس­های کواگولاز مثبت الزام شده است.

همچنین درحین فرایند تولید نیز با توجه به اطمینان از کیفیت شیر دریافت شده، کمترین دمای مجاز حین فرایند به شیر داده می­ شود

از نظر شاخص های کیفتی پایداری مثل WPNI نیز پودر تولید شده در بازه ممتاز قرار بگیرد و در واقع شیر خشک تولیدی از ارزش بیولوژیکی بالایی برخوردار باشد.

پارامترهای مجموعه شمه شیر

از نظر پارامترهای فیزیکوشیمیایی مثل پروتئین نیز با توجه به ماده خشک بدون چربی بالای شیرهای ورودی نیز این پارامتر در شیرخشک های تولیدی بالاتر از 35 درصد می باشد.

همچنین به علت  شرایط خاص برج خشک کن و دمای پایین حین فرایند، شیرخشک های تولیدی دارای حلالیت بسیار بالایی می باشند.

از دیگر پارامترهای مهم که اتفاقا در چند سال اخیر مورد بحث جوامع تخصصی و حتی عام مردم بوده است بحث افلاتوکسین M1 شیر، محصولات لبنی و شیرخشک است.

در مجموعه شمه شیر با توجه به پایش منظم دامداری­ها و تعیین استاندارد داخلی سختگیرانه بر روی شیرخام ورودی کارخانه، میزان افلاتوکسین شیرخشک تولیدی این مجموعه بسیار پایین تر از استاندارد ملی تعیین شده برای شیرخشک می­باشد.

به طوری که در آزمایش های مکرری که بر روی شیر خشک های تولیدی انجام شده است میزان آفلاتوکسین M1 از عدد 0.07 PPB تجاوز نکرده است.

این در حالی است که طبق استاندارد ملی ایران میزان مجاز افلاتوکسین برای شیرخشک PPB 1 می ­باشد.

لازم به ذکر است که با توجه به استراتژی های کیفیت محور و همچنین حساسیت بالای تیم کیفیتی مجموعه بر روی مقاومت آنتی بیوتیکی، به غیر از آنتی بیوتیک های گروه تتراسایکلین و بتالاکتام که الزام استاندارد ایران می­باشد، آنتی بیوتیک های گروه سولفانامیدها، لئومایسین و استرپتومایسن هم در شیرهای ورودی ردیابی می­شوند.

مجموعه فعالیت های صورت گرفته در راستای بهبود کیفیت، منتج به تولید شیرخشکی بسیار با کیفیت شده است که تمام پارامترهای کیفیتی اتحادیه اوراسیا و اروپا را پاس می­کند.

در حال حاضر با وجود مدت زمان اندکی که از افتتاح مجموعه می­گذرد شیر خشک چالتافارم به کشورهای سوریه، عراق، پاکستان، سریلانکا و امارات متحده عربی صادر می­گردد.

لوگو

نیروی کار متخصص

لوگو

استاندارد های ملی و بین المللی

لوگو

صادرات

لوگو

کیفیت جهانی

khat

چشم انداز شمه شیر

انتخاب اول مشتریان در بازارهای داخلی و بین المللی با کیفیت رقابتی در صنعت لبنی .

khat

ماموریت شمه شیر

کمک به توسعه سلامت جامعه با تغذیه برتر همراه با نوآوری در محصولات و توسعه دامپروری و کشاورزی و رشد علمی تامین کنندگان و مشتریان .

khat

ارزش سازمانی

1. ایمنی ،بهداشت و دوستی با محیط زیست .
2. شایسته سالاری ،پاسخ گویی و کار تیمی.
3. احترام به ذینفعان .
4. خلاقیت و نوآوری در تولید .
5. بهبود مستمر و یادگیری سازمانی.
6. درستکاری ،صداقت و پایبندی به تعهدات فردی و سازمانی

اهداف برنامه ها و استراتژی

همه چیز با شیر شروع می شود.
داستان کشت و صنعت و دامیروری شمه شیر و رابطه ما با شیر از سال 1۹۹۸ آغاز شد. این سالی بود که کشاورزان و دامداران تصمیم گرفتند در کارخانه لبنی شمه شیر در قالب یک شرکت همکاری مشترک را آغاز و در غالب این همکاری ، موقعیت خود را در بازار تقویت و فروش شیر خود را تضمین کنند . امروزه کشت و صنعت و دامیروری شمه شیر یکی از شرکت های بزرگ لبنی در زمینه جذب شیر درایران است . ما روزانه به میلیون ها مصرف کننده در سراسر ایران و جهان ، تغذیه ارزشمندی از شیر ارائه می دهیم . نه تنها به شکل خود شیر، بلکه با انواع محصولات که از شیر بدست می آید.

هدف ما، برنامه ما

هدف کشت و صنعت شمه شیر تغذیه با طبیعت است .در هرکاری که انجام میدهیم ، تلاش میکنیم توان تولید خود و کشور را با آموزش و نوآوری و افزایش سطح علمی وتوان کیفی ، برای سلامت غدایی بهتری در ایران و جهان و زندگی خوب برای کشاورزان و دامداران خود در زمان حاضر و برای نسلهای آینده فراهم کنیم . این قطب نما و اساس استراتژی ما است :هدف ما و برنامه کشت و صنعت و دامپروری شمه شیر، نمی تواند با تمرکز بر کوتاه مدت تحقق یابد .به همین دلیل است که ما بر آینده متمرکز هستیم.

کشت و صنعت ودامپروری شمه شیر

ما جهت مشتریان خود در ایران و صادرات به کشورهای مختلف در سراسر جهانمحصولات مصرف روزانه مانند شیر، ماست، پنیر، دوغ ، و دسرها و تغذیه نوزادان ، و همچنین برای بازار تولیدکنندگان حرفه ای محصولات نیمه تمام مانند خامه و کره، پنیر اولیه ، شیرتغلیظ و مواد تشکیل دهنده برخی از صنایع غذایی و بخش داروسازی عرضه می کند . و تا پایان سال 1۴۰۰ ، کشت و صنعت شمه شیر 2۰۰ نیروی توانمد و کارامد را در استخدام خود دارد .

انتخــاب اول مشتریـان در بـازارهــای داخلــی
و بین المللی با کیفیت رقابتی در صنعت لبنی